Koronawirus SARS-CoV-2 jest z nami od ponad roku. Udało nam się jednak stworzyć skuteczne szczepionki przeciw COVID-19, od kilku miesięcy trwa największa w historii kampania szczepień (do tej pory rozdysponowano ponad 1,15 miliarda dawek), prowadzone są też prace nad stworzeniem leku. W połowie kwietnia szef Światowej Organizacji Zdrowia, Tedros Adhanom Ghebreyesus, przyznał, że pandemia koronawirusa jeszcze długo się nie skończy, ale w ciągu kilku miesięcy, podejmując właściwe decyzje ws. zdrowia publicznego, będzie można „uzyskać nad nią kontrolę”.
Koniec pandemii w końcu jednak nadejdzie. Co to będzie oznaczało? Czy uda nam się wyeliminować SARS-CoV-2, czy zostanie on z nami na dobre? Na te pytania próbowało odpowiedzieć ośmiu epidemiologów. Wnioski przedstawiono na łamach sciencealert.com.
Scenariusz 1: Wyeliminujemy koronawirusa SARS-CoV-2
Całkowite wykorzenienie choroby nie jest łatwe. Do tej pory jedyną ludzką chorobą, która została całkowicie zwalczona jest ospa prawdziwa (nie należy mylić jej z ospą wietrzną, która wciąż powszechnie występuje na całym świecie). Stało się to 41 lat temu – 8 maja 1980 r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła oficjalnie, że ludzkość na całym świecie jest wolna od ospy prawdziwej. Udało się to dzięki konsekwentnej i elastycznej kampanii szczepień. Czy walka z COVID-19 może skończyć się tym samym sukcesem?
Dr Lee Riley z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley zwraca uwagę na jedną kluczową przeszkodę w eliminacji COVID-19 – mutacje patogenu, które mogą sprawić, że stanie się on odporny na szczepionki. Ekspert zwraca uwagę, że „w miejscach, w których występuje mieszanka osób zaszczepionych i nieszczepionych, szczepionki mogą wywierać selektywną presję na wirusa, aby podlegał dalszym mutacjom; powstałe warianty zaś będą się rozprzestrzeniać się wśród osób niezaszczepionych. Istnieje możliwość, że niektóre będą zakażać również zaszczepionych”.https://pulsembed.eu/p2em/i-leBhqxw/
Wyzwaniem jest też szczepienie na ogromną skalę. Prof. James Wood, ekspert w dziedzinie modelowania chorób i epidemiologii z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney, zauważa, że „ograniczenia w naszej zdolności do produkcji szczepionek oznaczają, że pełne wyszczepienie większości populacji zajmie o wiele dłużej niż rok, nawet przy względnie sprawiedliwej podaży szczepionek”.
Dr David Hayman z Uniwersytetu Massey zauważa przy tym, że obecnie „istnieje ogromna nierówność w dystrybucji szczepionek – zaszczepionych jest zaledwie kilka procent światowej populacji”. Jeżeli nie rozwiążemy tego problemu, prawdopodobne jest, że w krajach o utrudnionym dostępie do szczepionek, wirus stanie się endemiczny”.
Pomimo tych wyzwań, teoretycznie jest możliwe zaszczepienie wystarczającej liczby ludności, by globalnie osiągnąć odporność stadną i wykorzenić COVID-19.
Scenariusz 2. Koronawirus pozostanie jako wirus endemiczny
Zdaniem naukowców bardziej prawdopodobne jest, że SARS-CoV-2 będzie już obecny w naszym życiu, ale jako wirus endemiczny. Za takim scenariuszem opowiedziało się 75 proc. pytanych epidemiologów. Pojęcie to pojawiło się już wyżej, przy pierwszym scenariuszu.
Endemiczny „oznacza, że zawsze będą ludzie, którzy są zarażeni i którzy przenoszą infekcję na innych, a następnie zdrowieją” – tłumaczył ekspert w dziedzinie modelowania chorób z London School of Hygiene and Tropical Medicine, prof. Graham Medley. Innymi słowy koronawirus będzie obecny w społecznościach przez cały czas, ale osób zakażonych będzie stosunkowo mało.
- Więcej na ten temat w artykule: COVID-19 prawdopodobnie stanie się chorobą endemiczną – co to znaczy? [WYJAŚNIAMY]
Eksperci przypominają, że wiele powszechnych dziś chorób ma charakter endemiczny, charakter ten mają m.in. koronawirusy powodujące przeziębienia. – Infekcje endemiczne występują zwykle u dzieci. Endemiczne koronawirusy nie są związane z poważną chorobą, powodują łagodne objawy – mówi prof. Graham Medley.
Prof. James Wood, ekspert w dziedzinie modelowania chorób i epidemiologii z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney, przypomina, że wiele wirusów odpowiedzialnych za poprzednie pandemie, wciąż istnieje, ale właśnie jako patogeny endemiczne.
Artykuł kończy konkluzja: „Miejmy nadzieję, że środki na rzecz zdrowia publicznego i kampanie szczepień zakończą obecną pandemię COVID-19, prawdopodobne jest jednak, że w niektórych krajach SARS-CoV-2 pozostanie jako wirus endemiczny”.
Może cię zainteresować:
- Powikłania po COVID-19. Jak koronawirus wpływa na trzustkę i tarczycę? Wyjaśniają lekarze
- Indie: rekordy zakażeń, kolejki do palenia zwłok. Jak do tego wszystkiego doszło?
- Do czego doprowadziło wstrzymanie podawania AstraZeneki w Holandii? Znamy skutki
Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie. Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.
Źródła
- https://www.sciencealert.com/covid-19-is-likely-to-become-endemic-says-expert-consensus
Rekomendowane dla Ciebie
- Były trzy scenariusze związane z pandemią. Realizuje się ten pesymistycznyBertalan Mesko, doktor genomiki i specjalista do spraw przyszłości w medycynie, w ubiegłym roku przestawił trzy możliwe scenariusze dotyczące przebiegu pandemii…
- PIMS skutkiem ubocznym szczepień przeciw COVID-19? Specjaliści odpowiadająWieloukładowy zespół zapalny powiązany z COVID-19, w skrócie PIMS, to coś, czego obawia się wielu rodziców. Dotyka on bowiem tylko dzieci. Część rodziców,…PAP
- Czwarta fala w Polsce. Możliwe dwa scenariusze. Jeden optymistycznyPrzed jesienną falą koronawirusa ostrzegają już wszyscy, zarówno lekarze, jak i urzędnicy z ministerstwa zdrowia. Naukowcy przewidują, że możliwe są dwa…
- Jak rozwinie się koronawirus? Naukowcy przedstawili scenariuszeZ koronawirusem żyjemy już ponad 1,5 roku i wcale nie zanosi się na to, by miał on zniknąć w najbliższym czasie. Wręcz przeciwnie – wariant Delta przyczynił się…
- Nowe zasady teleporad. Specjaliści alarmują: te przepisy utrudnią dostęp do lekarzyOd 1 października mają obowiązywać nowe zasady dotyczące udzielania teleporad. Autorem rozporządzenia jest Ministerstwo Zdrowia, ale środowiska lekarskie,…ADRIAN DĄBEK
- Trzecia dawka szczepionki – kto będzie potrzebował? Co mówią specjaliści?Kto i kiedy będzie musiał dostać trzecią dawkę? Nie milkną spekulacje na ten temat, zwłaszcza w obliczu rozprzestrzeniania się bardziej zaraźliwego wariantu…ADRIAN DĄBEK
- Gdzie najłatwiej złapać grzybicę? Specjaliści wskazują osiem miejscPołowę wszystkich chorób paznokci wywołują grzyby. Na ich powstanie mają wpływ wiek, płeć, genetyka i ogólny stan zdrowia. Warto jednak pamiętać, że na rozwój…KATARZYNA KASPRZYK-SKABA
- 15 najważniejszych pytań o drugą dawkę szczepionki. Specjaliści odpowiadająDruga dawka szczepionki przeciw COVID-19 wywołuje sporo emocji i dyskusji podobnie, jak kwestia szczepienia dzieci i młodzieży. By rozwiać wątpliwości, członkowie…POLSKIE TOWARZYSTWO MEDYCYNY RODZINNEJ
- Co może wydarzyć się w Polsce jesienią? Scenariusze rozwoju epidemiiNiska liczba zakażeń COVID-19 w Polsce cieszy, ale mutacja Delta rozszerza się po Europie a eksperci ostrzegają przed czwartą falą. „Sytuacja epidemiczna nabiera…MONIKA MIKOŁAJSKA
- Od dziś nie ma limitów do specjalistów. Ile poczekamy na wizytę? [SPRAWDZAMY]1 lipca w życie wchodzi jedno z założeń Polskiego Ładu związane z systemem ochrony zdrowia w Polsce. Chodzi o limity do lekarzy specjalistów. Od dziś nie będą już…AGNIESZKA MAZUR-PUCHAŁA